Jak to vidí kritika?

Na stránkách dok.revue najdete od roku 2020 hvězdokupu, v níž přední čeští filmoví kritici a přední české filmové kritičky a také jedna slovenská kritička čas od času udílejí vybraným současným českým i světovým dokumentům počet hvězdiček, podle nichž dané dílo hodnotí. V této chvíli přinášíme první tabulku roku 2021 (z ledna) a dvě loňské tabulky: březnovou a zářijovou.

Maximální počet hvězdiček je pět, nevyplněná kolonka znamená, že kritik daný film neviděl, nebo se zdržel hodnocení.

Hodnocené filmy třetí hvězdokupy (21. 1. 2021)
Hodnocené filmy druhé hvězdokupy (11. 9. 2020)
Hodnocené filmy první hvězdokupy (11. 3. 2020)

Profily hlasujících kritiků a kritiček

---

Hodnocené filmy třetí hvězdokupy (21. 1. 2021)

● Helmut Newton: Nestoudná krása (ke zhlédnutí online zde)
● Christo: Chůze po vodě (ke zhlédnutí online zde)
● Provinční městečko E (ke zhlédnutí online zde)
● Kiruna: Překrásný nový svět (ke zhlédnutí online zde)
● Žal žen (ke zhlédnutí online zde)
● FREM (ke zhlédnutí online zde)
● Český žurnál: Vojna, Ztohoven (ke zhlédnutí online zde)
● Kdo jinému jámu (ke zhlédnutí online zde)
● Pavel Černoch: Enfant terrible? (ke zhlédnutí online zde)
● Postiženi muzikou (ke zhlédnutí online zde)
● Králové videa

Hodnocené filmy druhé hvězdokupy (11. 9. 2020)

Meky
Země medu (ke zhlédnutí online zde)
● Kovy řeší dějiny  (jedna epizoda ke zhlédnutí online zde)
● K2: Vlastní cestou
● Češi jsou výborní houbaři 
● Efekt Vašulka (ke zhlédnutí online zde)
● Pro Samu (ke zhlédnutí online zde)
● Můj otec Antonín Kratochvíl (ke zhlédnutí online zde)
● Hovory o nevěře (ke zhlédnutí online zde)
● Ztracený břeh
● Pěkně tučná sebeláska (ke zhlédnutí online zde)
● Pátrání po Evě (ke zhlédnutí online zde)


 

Hodnocené filmy první hvězdokupy (11. 3. 2020)

Březnová hvězdokupa přinesla české dokumenty, z nichž většina byla nominována na domácí výroční ceny – České lvy a Ceny české filmové kritiky.

Sólo (ke zhlédnutí online zde)
Dálava (ke zhlédnutí online zde)
Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie
Forman vs. Forman
Jiří Suchý - Lehce s životem se prát
 
(ke zhlédnutí online zde)
The Sound Is Innocent (ke zhlédnutí online zde)
Viva Video, Video Viva
● Jiří Trnka: Nalezený přítel 
(ke zhlédnutí online zde)
V síti 

Profily hlasujících kritiků a kritiček

Jindřiška Bláhová je filmová kritička týdeníku Respekt, pedagožka a historička na Katedře filmových studií FF UK, specializující se na vztahy mezi Hollywoodem a Evropou, filmovou kulturu v období komunistického režimu a filmové festivaly. Doktorát získala ve Velké Británii na University of East Anglia a na FF UK. Je šéfredaktorkou filmového časopisu Cinepur a předsedkyní Sdružení českých filmových kritiků.

Lucie Česálková je filmová historička, publicistka, pedagožka a kurátorka. Je šéfredaktorkou akademického časopisu Iluminace, byla redaktorkou Cinepuru a Literárních novin. Do rodičovské dovolené působila na Ústavu filmu a AV kultury FF MU, momentálně pracuje v Národním filmovém archivu a na výzkumných projektech spjatých s dějinami českého nonfikčního a dokumentárního filmu spolupracuje s Národním muzeem a Ústavem soudobých dějin AV ČR. Publikovala řadu studií v domácích i zahraničních časopisech a kolektivních monografiích, samostatně vydala knihu Atomy věčnosti. Český krátký film 30. až 50. let (2014), nejnověji pak s Kateřinou Svatoňovou knihu Diktátor času. (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky (2019). Jako kurátorka se podílela na výstavě Brněnský Devětsil (s Petrem Ingerlem, Moravská galerie 2014) a Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace (s Kateřinou Svatoňovou, Dům umění města Brna 2019).


Mária Ferenčuhová je slovenská básnířka, překladatelka a filmová teoretička. Jako docentka působila na Filmové a televizní fakultě VŠMU v Bratislave, kde se věnovala rétorice a poetice dokumentárních filmů. Je autorkou knih Odložený čas. Filmové pramene, historiografia, dokumentárny film a editorkou knih Dokumentárny film v krajinách V4 a Nový slovenský film. Pracuje jako redaktorka měsíčníku Film.sk a překládá z francouzštiny prózu, poezii i odbornou literaturu. Je autorkou čtyř básnických sbírek, za tu nejnovější s názvem Imunita (2016) získala několik ocenění. Samostatné knižní výbory z její poezie vyšly ve Velké Británii, Makedonii a Řecku.

Petr Fischer je český novinář, scenárista a moderátor. V minulosti zastával pozici šéfredaktora stanice Český rozhlas Vltava, byl vedoucím kulturní rubriky deníku Hospodářských novin a několik let vedl kulturní rubriku České televize. Tam měl i vlastní pořad Konfrontace Petra Fischera. Je spoluautorem scénářů dokumentárních filmů Papírový atentát a Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace. Nyní je na volné noze. Je pravidelným blogerem dok.revue.

Pavel Sladký je filmový kritik a publicista, působící v Českém rozhlase a pravidelně přispívající do časopisů Cinepur či Film a doba. Spolupracuje s řadou filmových festivalů jako moderátor masterclasses a je členem Sdružení české filmové kritiky.

Tomáš Stejskal je filmový publicista a překladatel, který aktuálně působí jako redaktor kulturní rubriky Hospodářských novin. K filmu se dostal díky oblibě japonských anime a Gillesi Deleuzovi. V roce 2008 začal spolupracovat se serverem Rejže.cz, zaměřeným na kinematografii jihovýchodní Asie, a od té doby publikuje v různých periodicích jako je Cinepur a A2 kulturní čtrnáctideník či internetový deník Aktuálně.cz. Jako dramaturg spoluorganizoval festival Film Sokolov či Fresh Film Fest. Je pravidelným blogerem dok.revue.

Martin Šrajer je filmový kritik, který pracuje v Národním filmovém archivu jako redaktor portálu Filmový přehled. Zároveň působí jako redaktor čtvrtletníku Film a doba a šéfredaktor webu film/výchova. Svými kritikami přispívá do A2larm a je doktorandem Katedry filmových studií na FF UK v Praze, kde připravuje dizertační práci o prvních ženách českého filmu.

Antonín Tesař je filmový publicista a redaktor časopisů A2 kulturní čtrnáctideník  a Cinepur. Dále pravidelně přispívá na web ArtZóna České televize a na Radio Wave (rubrika Ektoplasma). Je spoluautorem knihy o japonské popkultuře Planeta Nippon (2017) a své texty publikoval také ve sbornících Made in Japan (2014), Generace Jihlava (2015) a Křičím: „To jsem já“ (2017). Je pravidelným blogerem dok.revue.
more articles from a section:  Survey

F5.16Will documentary cinema still be around in twenty years? And if so, in what form?On the occasion of 20th anniversary of the Jihlava International Documentary Film Festival we have invited our guests to join us in contemplating the future of documentary cinema.
F4.16Will documentary cinema still be around in twenty years? And if so, in what form?Contemplating the future of documentary cinema by Michal BregamtMichal Bregant
F4.16Will documentary cinema still be around in twenty years? And if so, in what form? Part 2On the occasion of 20th anniversary of the Jihlava International Documentary Film Festival we have invited our guests to join us in contemplating the future of documentary cinema. Part 2Khavn De La Cruz
F3.16Will documentary still be around in twenty years? And if so, in what form? Part 1On the occasion of 20th anniversary of the Jihlava International Documentary Film Festival we have invited our guests to join us in contemplating the future of documentary cinema.
F2.16Will documentary still be around in twenty years? And if so, in what form? The director of Jihlava IDFF answers the visionary questionMarek Hovorka
F1.16The Future of Documentary Film Through the Eyes of Mike HoolboomMike Hoolboom on images and the future of documentary filmMike Hoolboom
6.15Annual Survey: Film & Book / part 3Which documentary and book influenced Czech filmmakers, producers, theorists, historians, pedagogues the most in the previous year, and why?
6.15Annual Survey: Film & Book / part 2Which documentary and book influenced Czech filmmakers, producers, theorists, historians, pedagogues the most in the previous year, and why?
6.15Annual Survey: Film & Book / part 1Which documentary and book influenced Czech filmmakers, producers, theorists, historians, pedagogues the most in the previous year, and why?
f1.15Most Interesting Items in the 19th annual Jihlava IDFF Program According to Festival GuestsWhat do filmmakers and festival guests look forward to the most and what are the things you definitely should not miss.Jitka Lanšperková

starší články

.DOK.REVUE
21. 01. 2021


from current issue:

New releaseShooting About KunderaDocumentarian Miloslav Šmídmajer describes the process of making a documentary about Milan Kundera with the working title “Milan Kundera: From the Joke to Insignificance.” Miloslav ŠmídmajerThemeNest in the bedroomPeter Hames, well-known British film historian and author of the book The Czechoslovak New Wave sent his remembrance to Karel Vachek to our magazine.Peter HamesThemeNever stop laughingPaolo Benzi, the Italian film producer and founder of the independent film production company Okta Film, describes for dok.revue how he met famous Czech documentary filmmaker Karel Vachek, who passed away last year. Paolo Benzi is also the main tutor of the Emerging producers in Ji.hlava IDFF.Paolo BenziThemeBehold, if the river is turbulent he is not frightenedIn this English issue of dok.revue we have collected some remembrances to Karel Vachek, the respected Czech documentarist who died in December 2020 at the age of 80. One of the contributors is Olaf Möller, a well-known film theorist and critic collaborating with many renowned film magazines (Film Comment or Sight & Sound), film museums and festivals (e.g. Il Cinema Ritrovato or International Film Festival Rotterdam).Olaf MöllerThemeEvery human being should get to wear comfy shoesThe Czech documentarist Karel Vachek was a chairperson of the jury at Yamagata international documentary film festival (YIDFF) in 2009. The board member of YIDFF and the former director of this festival, Asako Fujioka, has a remembrance of him smoking his pipe and going to the mountains with Japanese poet and filmmaker Yoshimasu Gozo to recite poetry to the skies.Asako FujiokaThemeLike the dog on the beach...American film historian Alice Lovejoy writes her remembrance of Karel Vachek, the remarkable Czech documentarist to whom we dedicate this English issue of dok.revue.Alice LovejoySportPandemic as an opportunityJi.hlava's Emerging Producers discuss the opportunity that can emerge from crisisSteve RickinsonInterviewThe times of lifelong careers are overAn interview with documentarian Jindřich Andrš, whose film A New Shift won the Czech competition section Czech Joy at Ji.hlava IDFF2020.Vojtěch KočárníkInterviewGoing to the Polish Turf with Our Own TeamInterview with documentary filmmakers Filip Remunda and Vít Klusák about their latest joint film project Once Upon a Time in Poland that shows how religion and faith are misused in contemporary Poland for mass manipulation and political purposes. The film‘s Czech premiere was held as part of the Ji.hlava International Documentary Film Festival 2020.Kamila BoháčkováIntroductionDok.revue 1.21This issue is dedicated to the doyen of Czech documentary filmmaking Karel VachekKamila Boháčková