Ji.hlava inspirační a inspirující

Festivalová dok.revue potřetí

foto: Štefan Berec

Třetí festivalový den uvedl očekávaný dokument Hranice práce filmařky Apoleny Rychlíkové. Režisérka spolu s novinářkou Sašou Uhlovou odhalila pracovní podmínky zaměstnání ohodnocených minimální mzdou. Uhlová natáčela skrytou kamerou na třídicí lince odpadu, v nemocniční prádelně či za pokladnou supermarketu. „Považuji za důležité, že reportáže i film slouží jako zárodky pro aktivity dalších lidí,“ řekla režisérka k filmu, který svým tématem vzbudil rozruch už před premiérou. Film vznikl pro cyklus České televize Český žurnál.

Domańska odkryla zákulisí Ku-klux-klanu

Inspirační fórum představilo polskou reportérku Katarzynu Surmiak-Domańskou, která ve své knize reportáží s názvem Ku-klux-klan. Tady bydlí láska rozkrývá zákulisí jedné z největších extremistických skupin na světě. „Na arkansaském sjezdu Ku-klux-klanu jsem vyslechla to, že Adolf Hitler byl dobrým vlastencem, holokaust je židovský výmysl a koncentrační tábor v Osvětimi nikdy neexistoval. A také, že Ježíš Kristus byl rasista,“ uvedla Domańska. „Pobídkou, proč jsem se tématu začala věnovat, byl rasistický televizní pořad pro děti. Na obrazovce je rozkošný chlapec Andrew, který v náručí drží pejska. Má blonďaté vlásky. Zaujal mě kontrast mezi obrazem a zvukem. Kdybyste vypnuli zvuk, získali byste dojem, že se díváte na večerníček,“ řekla autorka o knize, která nyní vyšla i v češtině.

Aleppo očima Bílých helem

Letošního vítěze zná už také nová sekce Svědectví o politice. Ocenění získal syrský režisér Ferás Fajád za film Poslední v Aleppu, který přináší netypický pohled na válkou zničené město očima záchranného týmu Bílých helem. „Oceňujeme mimořádné a autentické svědectví. Film zachycuje nejen lidské drama, ale má i působivé filmové zpracování se silným politickým poselstvím o těch nahoře i o těch dole, a to doslova," zdůvodnila porota výběr filmu, který letos zabodoval také na filmovém festivalu v Sundance.

Jak se vaří politická kampaň

Debatní prostor Inspiration Forum Lounge @ Respekt Café v přízemí DKO nabídl pohled do zákulisí politických kampaní. „Když dělám kampaň pro nějakou značku, vyzdvihnu její hlavní výhody. Podobně to funguje u politických stran. U každé strany jsem pochopil, proč ji určití voliči volí. Nejprve pro mě bylo nepředstavitelné, že někdo může volit SPD, ale každá strana si svého voliče prostě najde. SPD byla jediná strana, která při debatách nevykřikovala, že kdo nechce uprchlíky, tak je rasista. Naopak se těch lidí zastala,“ popsal fungování politického marketingu reklamní stratég Jakub Horák, který letos vytvořil volební kampaň pirátům.
F3.17DOK.REVUE
27. 10. 2017


from current issue:

New releaseShooting About KunderaDocumentarian Miloslav Šmídmajer describes the process of making a documentary about Milan Kundera with the working title “Milan Kundera: From the Joke to Insignificance.” Miloslav ŠmídmajerThemeNest in the bedroomPeter Hames, well-known British film historian and author of the book The Czechoslovak New Wave sent his remembrance to Karel Vachek to our magazine.Peter HamesThemeNever stop laughingPaolo Benzi, the Italian film producer and founder of the independent film production company Okta Film, describes for dok.revue how he met famous Czech documentary filmmaker Karel Vachek, who passed away last year. Paolo Benzi is also the main tutor of the Emerging producers in Ji.hlava IDFF.Paolo BenziThemeBehold, if the river is turbulent he is not frightenedIn this English issue of dok.revue we have collected some remembrances to Karel Vachek, the respected Czech documentarist who died in December 2020 at the age of 80. One of the contributors is Olaf Möller, a well-known film theorist and critic collaborating with many renowned film magazines (Film Comment or Sight & Sound), film museums and festivals (e.g. Il Cinema Ritrovato or International Film Festival Rotterdam).Olaf MöllerThemeEvery human being should get to wear comfy shoesThe Czech documentarist Karel Vachek was a chairperson of the jury at Yamagata international documentary film festival (YIDFF) in 2009. The board member of YIDFF and the former director of this festival, Asako Fujioka, has a remembrance of him smoking his pipe and going to the mountains with Japanese poet and filmmaker Yoshimasu Gozo to recite poetry to the skies.Asako FujiokaThemeLike the dog on the beach...American film historian Alice Lovejoy writes her remembrance of Karel Vachek, the remarkable Czech documentarist to whom we dedicate this English issue of dok.revue.Alice LovejoyInterviewThe times of lifelong careers are overAn interview with documentarian Jindřich Andrš, whose film A New Shift won the Czech competition section Czech Joy at Ji.hlava IDFF2020.Vojtěch KočárníkInterviewGoing to the Polish Turf with Our Own TeamInterview with documentary filmmakers Filip Remunda and Vít Klusák about their latest joint film project Once Upon a Time in Poland that shows how religion and faith are misused in contemporary Poland for mass manipulation and political purposes. The film‘s Czech premiere was held as part of the Ji.hlava International Documentary Film Festival 2020.Kamila BoháčkováIntroductionDok.revue 1.21This issue is dedicated to the doyen of Czech documentary filmmaking Karel VachekKamila Boháčková